Endodoncja

Zajmujemy się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wymagających leczenia kanałowego*
Wykorzystujemy lupy oraz mikroskop stomatologiczny, dzięki którym dokładnie widzimy pole zabiegowe oraz endometry – urządzenia dzięki którym mamy możliwość dokładnego pomiaru długości kanału korzeniowego.

Przykładowy przebieg leczenia:

  • badanie pacjenta, RTG zęba, podanie znieczulenia miejscowego.
  • zabezpieczenie pacjenta – aby zachować sterylność i suchość pola zabiegowego w trakcie opracowywania kanałów oraz nie dopuścić do przedostania się drobnych narzędzi i stężonych płynów do przełyku i tchawicy zakładany jest koferdam. Jest to cienka najczęściej lateksowa guma, w której wycinamy otwór, przez który izoluje się wybrany ząb. Zdecydowanie zwiększa to komfort i bezpieczeństwo pracy.
  • otwarcie zęba, opracowanie kanałów korzeniowych przy pomocy narzędzi kanałowych – ręcznych i maszynowych. Podczas opracowywania mechanicznego konieczne jest obfite przepłukiwanie kanałów środkami chemicznymi aby skutecznie usunąć toksyny bakteryjne.
  • wypełnienie opracowanych i osuszonych kanałów gutaperką i uszczelniaczem. Ma to na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej jego długości.

Abyśmy mogli powiedzieć, że odnieśliśmy sukces w leczeniu kanałowym oraz, aby ząb spełniał swoje funkcje, konieczna jest szczelna i długotrwała jego odbudowa.Ten efekt osiągamy przy pomocy materiałów kompozytowych, endokoron, oraz koron protetycznych.

*Leczenie kanałowe – polega na usunięciu zmienionej zapalnie miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypęłnieniu ich odpowiednim materiałem, najczęściej jest to gutaperka.